O czym należy pamiętać, decydując się na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Śmierć kogoś bliskiego to zawsze niezwykle zawiłe doświadczenie. Wszystko staje się jeszcze trudniejsze wówczas, kiedy do zgonu dochodzi poza Polską. Dla większości osób oczywistym jest w owym czasie, iż ciało zostanie sprowadzone do Polski. Nie ma wobec tego nic podejrzanego w tym, że pojawiają się zapytania dotyczące tego, w jaki sposób wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jakie środki transportu są stosowane do przewozu zwłok?

Aktualne przepisy honorują transport zwłok różnymi środkami transportu. W zależności od miejsca zgonu użytkuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
auto.
Warto pamiętać, że środek transportu często wpływa na koszt, jaki należy w związku z transportem zwłok ponieść. W niektórych przypadkach nie ma niemniej jednak tańszej alternatyw. Jeśli w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, kłopot nie jest nazbyt ogromny. Bliska odległość powoduje, że nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Można postawić na klasyczny wóz pogrzebowy, co pozwala o wiele zredukować koszty.

Co jest wymagane do otrzymania zgody na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

By sprowadzenie zwłok z zagranicy było dopuszczalne, wypada dopełnić kilku formalności. Zgodę musi przede wszystkim wydać starosta. Musi to być urzędnik, który jest właściwy z uwagi na miejsce, w jakim zwłoki mają być pogrzebane. Starosta wydaje zgodę dopiero po konsultacji z właściwym inspektorem sanitarnym. Niezbędne jest również poświadczenie wystawione poprzez polskiego konsula. Wolno je uzyskać dopiero wtedy, kiedy konsulowi zostanie zademonstrowane pozwolenie gwarantujące sprowadzenie zwłok do Polski.
Wypada pamiętać, iż zarówno pozwolenia, jak i poświadczenia są wydawane wtedy, gdy zawnioskują o nie osoby uprawnione. Kwalifikuje się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O zaświadczenia mogą ubiegać się również bliscy boczni do czwartego szczebla pokrewieństwa, a także powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się też wystąpienie osoby obcej, które dobrowolnie obliguje się do organizacji pogrzebu na obszarze Polski.
Jeżeli zgon zaszedł w związku z niektórymi schorzeniami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą bądź też wścieklizną – dokumenty mogą zostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. Oznacza to, iż wcześniejsze sprowadzenie zwłok do Polski nie będzie dopuszczalne.

Z jakiej przyczyny wsparcie kompetentnej firmy oferującej transport zwłok z zagranicy to poprawny wybór?

Bez względu od tego, czy w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy kompetentnej firmy świadczące usługi w tym zakresie. Pomoże ona w dopełnieniu wszystkich formalności, jasno wskaże, jakie dokumenty wypada uzyskać, by sprowadzenie zwłok było możliwe. Jeśli zastosowany pozostanie przewóz samochody firma zadba o to, by wykorzystany został samochód spełniający wszelkie wymogi. Dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niepomocnych kłopotów. Dzięki temu stres sprzężony ze śmiercią bliskiej osoby nie będzie zbędnie rósł.
 
 

Related Posts